השוואה בין רוצחים טרוריסטים להורים שכולים

מספר תלונה 1098

 • שם העיתונאי:
 • גוף התקשורת: רדיו-גל"צ
 • תאריך הארוע: 07-02-2016
 • שעת הארוע: 00:00-10
 • פרטי התלונה

   

  רדיו גלי צה"ל
  ID 21440
  תאריך ארוע 08:00-10 07/02/2016
  עיתונאי רזי ברקאי
  תלונה בתוכנית "מה בוער" – איך יכול מגיש בתחנת רדיו של צה"ל לומר דברים כאלה פוגעניים ומחרידים למשפחות שכולות שאיבדו את יקיריהם במלחמה צודקת ????? מהיכן מגיע רוע הלב הזה והחוצפה? מקומו לא בתחנה הזו שדורשת התנהגות יותר מממלכתי בהיותה השופר של כל חיילי צהל.
  שם מלא בריג'יט ברבי
  אי-מייל bb0659@gmail.com
  כתובת מושב זוהר, 31, מושב זוהר, 79325,

  תגובה

  בריג'יט שלום,

  תודה על פנייתך.

  כתחנת שידור ציבורית, הגם שצבאית, תפקידנו להביא לידיעת הציבור את מגוון הדעות והקולות, בטווח רחב של תחומי החיים, גם אם לעיתים הם שנויים במחלוקת. בהתאם תפקיד המראיין הוא בין היתר לאתגר את המרואיין בשאלות קשות, שמייצגות דעות ומחשבות שקיימות בקרב חלקים, גם אם קטנים, מהציבור.

  מהאזנתי להקלטת התכנית השאלה שהציב המגיש לשר לא באה ממקום של השוואה בין חללי צה"ל הדר ואורון ז"ל, לבין מרצחים פלסטיניים – אלא מתוך ניסיון להבין אם תחושות הכאב של המשפחות זהה;וכפועל יוצא – האם להחזקת גופות המחבלים תרומה להשקטת המצב הביטחוני, הנושא שעמד במוקד הראיון בתכנית.

  גם אם השאלה שהציב רזי ברקאי לשר לביטחון הפנים נוסחה בחוסר רגישות, הרי ששאלתו אינה כתוצאה חלילה של זלזול, רוע לב או רצון לפגוע באדם כלשהו, לא כל שכן במשפחות שכולות.

  צר לי על השתלשלות האירועים, וכמובן שלא הייתה לאיש כל כוונת פגיעה.

  רזי ברקאי התנצל בפני המשפחות השכולות בפתח תכניתו ששודרה אתמול (14.2.16). מפקד גלי צה"ל ביקש מהמגישים ומצוותי השידור לראות מקרה זה לנגד עינם בבואם לעסוק בנושאים אלה, ולנהוג ברגישות הנדרשת.

  כולנו מתפללים ומייחלים ששני הבנים יובאו בקרוב לקבר ישראל. אנחנו בגל"צ נעשה את מה שאנו יכולים לתרום למודעות הציבורית.

  יהי זכרם ברוך.

   

  בברכה,

  ערן אליקים

  הממונה על פניות הציבור

  גלי צה"ל / גלגלצ

  =====

  ערן שלום,
  תודה על תשובתכם ובכל זאת, הייתי מצפה מגל"צ יותר רגישות כי כשהבן שלי מסכן את חייו בלהגן על המולדת בשכם ובעזה אני רוצה שעם ישראל ובפרט התחנה צבאית שמייצגת אותו ידאגו קודם לו ולכל לחיילים ואחר כך ידאגו לאחרים.
  "עניי ביתך קודמים" וכשיפי נפש מנסים לנהוג אחרת זה פשוט נוגד את הטבע האנושי. כל אחד ראוי שידאג קודם כל לקרובים אליו ביותר ואחר כך ניתן להוציא מעשה צדקה לזרים, זהו כלל בסיסי ביותר שמתקיים בחברה אנושית נורמלית (שאלו אנתרופולוגים..) ובמיוחד כשהתותחים עדיין מעשנים…
  אגב גם מבחינה מדעית אין דבר כזה אלטרואיזם אז שיפסיקו להתייפף כי יש להם בטוח כוונה נסתרת.
  ובכלל, למה כולם שוכחים שהחיילים הללו לא החליטו להילחם על דעת עצמם..? הם השליחים שלא תמיד מרצונם, של המדינה אז שצהל וגל"צ יכבדו אותם קודם כל ויפסיקו לגרום להם למבוכה ודיסוננס פנימי, זו פשוט בושה!
  בברכה,
  בריג'יט אמא של חייל