'לדעת' לראש הממשלה: לאשר הסעיף בחוק האוסר הבעת דעה פרטית בשידור לעובדי רשות השידור

"במשך עשרים שנה נאבקת האגודה לזכות הציבור לדעת למען הגינות תקשורתית ובמיוחד בשידור הציבורי, אך בשנים האחרונות, הפכה המילה "ציבורי" לבדיחה עצובה. הסעיף שעבר בכנסת, לפיו ייאסר על עיתונאי הרשות להשמיע את דעתם האישית בשידור, הוא חיוני ומשמעותי לאחר שנים רבות שבהם האיזון לא נשמר ועיתונאים ניצלו זאת לרעה ואף  לטובתם האישית" – כך נכתב בפנייה דחופה ששוגרה לראש הממשלה על ידי אגודת זכות הציבור לדעת, כדי שיאשר את הסעיף המדובר בחוק.
עוד מציינת האגודה, כי כלל ברזל של שידור ציבורי הוא שהשידור מאזן בין הדעות השונות הרווחות בציבור. אך כאשר המיקרופון הוא בידי עובדי הרשות במשך עשרות שנים, ולהם מותר להביע את דעותיהם האישיות מעל כל במה בשידור הציבורי, זכות אשר לא ניתנת לאף גורם אחר בציבור (וטוב שכך), ברור שהאיזון לא נשמר, וכי המיקרופון נהפך לכלי שרת בידי עובדי הרשות. כמובן אין בכך שום מניעה מהבעת דעותיהם בבמות אחרות, אך אין מקום לכך במסגרת עבודתם בשידור הציבורי.
האגודה מבקשת עוד מראש הממשלה למצוא את הדרך הנאותה לכך שהשר אופיר אקוניס, הממונה על רשות השידור, יוסיף ויכהן בתפקיד זה לאחר שעשה עבודת קודש במסגרת תפקידו וביצע שינויים חיוניים ומשמעותיים בחוק.
בתחילת ספטמבר 2015, שיגרה האגודה מכתבי ברכה לשר אופיר אקוניס ולח"כ ישראל אייכלר על הובלת המהלך החיוני של הוספת הסעיף  בחוק האוסר על עיתונאי הרשות הבעת דעה פרטית בשידור.
יו"ר האגודה פרופ' אלי פולק הוזמן לתוכנית "העולם הבוקר" בערוץ 2 ביום שישי 4/9/15 על מנת להשתתף בדיון בנושא חוק רשות השידור  והתייחס גם למבצע 'שוברים את המונופול'.

קישור לצפייה: http://reshet.tv/Shows/your_family_Haolam_Haboker/videomarklist,241630/ 

שוברים את המונופול!

האגודה לזכות הציבור לדעת, הפועלת לשקיפות ובקרה בתקשורת הישראלית, קוראת לכם להצטרף למהפכה התקשורתית החדשה של הנוהגים בדרכים!
איך זה עובד? באמצעות שימוש בכבל AUX פשוט המתחבר בצד אחד לטלפון החכם ובצד השני למערכת השמע של הרכב.
כך תיהנו במהלך הנסיעה מהאזנה לכל תחנה שתרצו באינטרנט וגם תייצרו שוק רדיו פתוח, חופשי וללא מונופול.
כל מי שמעוניין לקבל (חינם!) את הכבל הנ"ל בדואר, מוזמן לפנות אלינו בדוא"ל imediaw@gmail.com או בדף הפייסבוק של האגודה לזכות הציבור לדעת (www.facebook.com/Ladaat) בצירוף שם, כתובת דואר מדויקת, כתובת מייל וטלפון.

kabel
המעוניינים יכולים לתרום כראות עיניהם לאגודה לזכות הציבור לדעת, ת.ד. 37100 ירושלים מיקוד 9137002.
המשלוח אינו מותנה בתרומה לאגודה.
אנו ממתינים לפניותיכם! 

ערוץ 10 איננו מעל החוק

האגודה לזכות הציבור לדעת פועלת במהלך השנים האחרונות במישור הציבורי-משפטי ובמישור התקשורתי במטרה להביא את קברניטי ערוץ 10 לקיים את הבטחותיהם ולעמוד בהתחייבויות הערוץ כלפי הציבור והרשות השנייה, הן בנושא התוכן והן בנושא חובות הערוץ.

עמדתה הנחרצת של האגודה היא שאין לאפשר את פעילותו השוטפת של ערוץ טלוויזיה בלא שעמד בהתחייבויותיו באופן מלא, ואין לחדש את רישיון פעולתו.

לפיכך, פעלה האגודה בראשית 2015 למנוע את הליך החקיקה שיזם היועץ המשפטי לממשלה להמשך פעילותו של ערוץ 10 לחצי שנה. במכתבים ליו"ר הכנסת חה"כ יולי אדלשטיין ולחה"כ זאב אלקין, התריעה האגודה על החלטת היועץ המשפטי לממשלה, אשר ניתנה ללא סמכות וללא סעיף בחוק המתיר לו לעשות זאת.

חוק תאגיד השידור הציבורי החדש

ועדת הכלכלה של הכנסת קיימה לאחרונה שני דיונים חשובים שבהם השתתפו נציגי האגודה לזכות הציבור לדעת.
הדיון הראשון עסק בנושא הפרסומות בערוצים המסחריים, ברדיו ובאינטרנט. במסגרת דיון זה, העלתה האגודה בפני יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל ושאר הנוכחים, את הנושאים הבאים:

  • תוכן שיווקי המשודר בתוכניות השונות ללא כל גילוי נאות.
  • פרסום סמוי המופיע בחלק מהתוכניות
  • קידום תוכניות (פרומואים) של הזכיינים השונים במסגרת מהדורות החדשות של ערוצים 2 ו-10.

בהמשך השתתפו נציגי האגודה בדיון נוסף של ועדת הכלכלה, אשר בסופו הוחלט לדחות בשלושה חודשים את הקמת תאגיד השידור הציבורי שיחליף את רשות השידור. האגודה תומכת בדחייה זו, על מנת לאפשר את ביצוע תיקוני החקיקה ההכרחיים.
השר אקוניס, שנטל חלק פעיל בדיון, הדגיש בדבריו את הצורך להוסיף את המילה ישראלי לגוף השידור החדש, כך שייקרא תאגיד השידור הציבורי הישראלי.
פרטים נוספים על הדיון שהתקיים בוועדה – ניתן לראות בקישור המצ"ב:
http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001048619

בנוסף לכך, בדיונים המקדימים על חוק תאגיד השידור הציבורי החדש, מצאה האגודה לזכות הציבור לדעת, כי הצעת החוק, אשר נוסחה על פי המלצותיה של ועדת לנדס, מרוקנת מתוכן את כל האזכורים המבטיחים את אופיו הציוני של השידור הציבורי. ואכן, מאז התפרסמה טיוטת החוק, נאבקה האגודה למען שינוי הסעיפים הבעייתיים, ולשילוב מלא של נושאי הציונות, המורשת והשפה העברית בחוק. במסגרת המאבק, קיימו ראשי האגודה שיחות הסברה רבות עם שורה של שרים וחברי כנסת, בהן הציגו את עמדתם, וכתוצאה מכך, נוסח החוק הסופי אכן מתייחס לציונות, למורשת ישראל ולשפה העברית.
במקביל לכך, השתתפו נציגי האגודה בכל דיוני ועדת הכנסת אשר הוקמה לצורך הדיון בחוק, ואף הגיעו להישגים נאים בתיקון סעיפי חוק נוספים, כדוגמת הגדרות חברי מועצת תאגיד השידור הציבורי, הגדרות ועדת האיתור, גביית האגרה באמצעות אגרת הרכב, הגבלת משך כהונת היועץ המשפטי, תיקון סעיפי האומבודסמן ועוד.

אסדרת השידורים המסחריים

בעקבות הקמת הוועדה לבחינת מבנה השידורים המסחריים בישראל ואופן הפיקוח עליהם, הגישה האגודה לזכות הציבור לדעת את עמדותיה והמלצותיה בנושאים שעל הפרק. המלצות אשר זכו לשבחים מיו"ר הוועדה ומחבריה.
בין המלצות האגודה: יש לקבוע אסדרת תכנים מינימלית בלבד, אשר מבטיחה עמידה בחוק הפלילי ושמירה על כללי אתיקה תקשורתית בסיסיים, אי כפיית השקעה בתכנים, גוף אחד המפקח על כל גופי השידור בדומה ל-FCC האמריקני, אישור לשדר פרסומות לכל גוף המעוניין בכך, הפרדה בין השירות הטכני של הולכת השידורים לבין אספקת התוכן ועוד.

הצלת העיתון "מקור ראשון", עיתון ציוני איכותי

במהלך 2014, אישר בית המשפט לשלדון אדלסון לרכוש את העיתון "מקור ראשון", רכישה אשר משמעותה הצלת העיתון. באפריל 2014 פנתה האגודה לזכות הציבור לדעת אל הממונה על ההגבלים העסקיים במכתב דחוף, והדגישה בפניו, כי כל עיכוב נוסף של ההחלטה כמוהו כגזר דין מוות לעיתון בשל העובדה שעובדי העיתון לא קיבלו שכר, מפרסמים נטשו את העיתון וקוראים נמנעו מלחדש מנוי מתוך חשש לעתידו הלא ברור של העיתון.
יצוין, כי עוד בשבוע שלפני אישור המכירה, פנתה האגודה לנשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה ואל נשיאת מועצת העיתונות בבקשה להשמיע את דעתם בנושא. בעקבות פנייתה זו של האגודה, פרסמה נשיאת מועצת העיתונות הודעת תמיכה, ואילו המכון הישראלי לדמוקרטיה בחר למלא פיו מים.
לאחר מאמצים רבים, אושרה לבסוף המכירה לשלדון אדלסון על ידי הממונה על ההגבלים העסקיים, ובכך ניצל העיתון. האגודה לזכות הציבור לדעת גאה בכך שלקחה חלק במאבק להצלת עיתון ציוני זה.

מאבק נגד חוק "ישראל היום"

האגודה לזכות הציבור לדעת פעלה בזירה הציבורית כנגד חוק "ישראל היום", אשר מטרתו המובהקת היתה סגירת העיתון. במהלך פעילותה שיגרה האגודה מכתבי מחאה רבים לחה"כ איתן כבל ולשרים שתמכו בהצעת החוק. בנוסף לכך, שלחה האגודה מכתב הערכה לשר לאזרחים ותיקים לשעבר, השר אורי אורבך ז"ל, אשר נשאר נאמן לעקרונותיו והתנגד לחוק.
לדעת האגודה, אין ספק כי התקשורת במדינת ישראל עדיין רחוקה מלהיות רב-גונית, אך ראוי לציין כי קולו של העיתון "ישראל היום" תורם תרומה משמעותית לפלורליזם ולקשת הדעות.

בתום מאבק: לאטמה עלתה לשידור: סאטירה ציונית ברשות השידור

"לאטמה: מהדורת השבט" הינה תוכנית סאטירה ציונית אשר נולדה במרשתת (רשת האינטרנט), נהנתה מהצלחה עצומה, ואף זכתה בפרס הישראלי לביקורת התקשורת של האגודה לזכות הציבור לדעת על תרומתה בנושא זה.
לאחר משא ומתן ממושך והבטחות חוזרות ונשנות, היתה אמורה התוכנית לעלות לשידור בערוץ הראשון זה מכבר, אך למרבה הצער, נדחתה החתימה על החוזה פעם אחר פעם. האגודה לזכות הציבור לדעת ליוותה את התהליך מקרוב, ואף הפעילה לחצים על רשות השידור לקיים את מחויבויותיה.
ביוזמת האגודה נערכו מספר דיונים בוועדת החינוך בכנסת בראשותו של חה"כ לשעבר עמרם מצנע ובהובלת חה"כ איילת שקד. בדיונים אלו, נתבעה הנהלת רשות השידור לספק הסברים מניחים את הדעת מדוע החוזה עם הפקת לאטמה: "מהדורת השבט" טרם נחתם.
בתחילת שנת 2015 עלתה לבסוף התוכנית לשידור בערוץ 1.

 
 
קרא עוד על פעילות האגודה

FacebookGoogle+TwitterLinkedIn