הפרת חוק התעמולה ביום הבחירות לכנסת

מבדיקה שנערכה על ידי צוות אגודת זכות הציבור לדעת, עולה כי בתאריך 17/3/2015, ביום הבחירות לכנסת ה-20, שודרו במהלך מהדורת "מבט" בערוץ 1 ראיונות עם מועמדים לכנסת, וזאת בניגוד לחוק האוסר תעמולה לפני יום הבחירות, וכמובן ביום הבחירות עצמו.

בעקבות כך, שלחה האגודה מכתב תלונה לשופט סלים ג'ובראן, יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, בצירוף ממצאי הבדיקה. האגודה נענתה על ידי השופט ג'ובראן, כי משום שהאגודה התלוננה לאחר מעשה, הרי שלוועדת הבחירות אין אפשרות לעשות דבר בנדון, וכי ניתן להפנות את התלונה למשטרה.

איזון בשידור: ראיון של גאולה אבן עם מירי רגב לעומת עפר שלח

ראיונות שנערכו בתוכנית "המוסף" עם גאולה אבן בערוץ 1 לקראת הבחירות, נעשו בחוסר איזון משווע, כך עולה מבדיקה שנערכה על ידי האגודה לזכות הציבור לדעת. מן הבדיקה עולה, כי המראיינת קטעה את דבריה של מירי רגב שוב ושוב במהלך כל הראיון, ולעומת זאת, דבריו של עפר שלח כמעט שלא נקטעו. בעקבות כך, שלחה האגודה מכתב בנושא לעורך רשות השידור בצירוף ממצאי הבדיקה.

רזי ברקאי – שמירה על כבוד המרואיינים

מבדיקה שנערכה על ידי האגודה לזכות הציבור לדעת עולה, כי העיתונאי והשדרן רזי ברקאי נוהג לעיתים קרובות לקרוא למרואייניו בשמם הפרטי בלבד, ובכלל זה, שופטים, שרים, חברי כנסת, ואזרחים. לדעת האגודה, אין מקום לקרוא למרואיינים בשמם הפרטי, ובפרט כשהמדובר בשרים וחברי כנסת.

יחס סלחני של התקשורת כלפי אלימות

בעת הפגנתה הנרחבת של העדה האתיופית, אשר הפכה לאלימה, מצאה האגודה לזכות הציבור לדעת, כי במרבית כלי התקשורת כמעט ולא ייחסו חשיבות לאלימות מצד המפגינים, אך לעומת זאת, התייחסו בהרחבה ובהיקף נרחב לאלימות מצד השוטרים.
האגודה סבורה כי זהו איננו יחס מאוזן ואינו צודק, וכי על התקשורת לגנות כל סוג של אלימות מכל צד שהוא. ממצאי בדיקתה זו של האגודה באו לידי ביטוי במאמר שפורסם  בעיתון ג'רוזלם פוסט.

בדיקת איזון בתוכנית "מרחהבית"

במאי 2015 עלתה ברשת ב' תוכנית חדשה בשם "מרחהבית"- תוכנית לענייני ערבים בהגשת ערן זינגר. פנייה שהגיעה לידי האגודה לזכות הציבור לדעת הביעה חשש לנתינת במה לגורמים ערבים קיצוניים אשר יוצאים כנגד מדינת ישראל.
בעקבות הפנייה  ערכה האגודה בדיקה מקפת של התוכנית, ובסיומה עלה כי  התוכנית נמצאה מאוזנת.

 
 
קרא עוד על פעילות האגודה