האגודה לזכות הציבור לדעת פועלת ומאמינה בצורך החיוני לשמור על השפה העברית מפני עירוב לא תקני של מילים לועזיות, אשר עלול להביא לשיבושים לא רצויים ולהידרדרותה של השפה.

לאור השימוש המופרז בביטויים לועזיים בדיווחים חדשותיים, כמו גם בפרסומי קול ישראל, הגישה האגודה תלונה לנציב קבילות הציבור ברשות השידור, ואף פנתה ליו"ר השדולה לקידום השפה העברית בכנסת, כמו גם לנשיא האקדמיה ללשון העברית, וביקשה את התערבותם בעניין.

בתגובת טלי בן יהודה, מנכ"לית האקדמיה ללשון העברית, הסכנה טמונה במקומות בהם האנגלית "מתחפשת" לעברית, כמו לדוגמא בביטויים "לנצח את המשחק" או "זה מרגיש כמו".

עוד פעלה האגודה בנושא זה בפנייתה לנציב קבילות הציבור ברשות השידור, וזאת בשל שיבושי הלשון הרבים בדיווחיו העיתונאיים של הכתב יואב קרקובסקי בקול ישראל. בתשובתו, כותב נציב הקבילות ליו"ר האגודה, כי "תלונתך אכן מוצדקת ויועצת הלשון ברשות השידור העירה בעניין ליואב קרקובסקי, בתקווה שהשיבושים לא יחזרו על עצמם".

מכתב תמיכה ל"בית בכפר" – רשת דיור מוגן

האגודה לזכות הציבור לדעת מעודדת את השימוש בעברית רהוטה גם בפרסומות המשודרות באמצעי התקשורת. כך לדוגמא, בפרסומת ל'בית בכפר"- רשת דיור מוגן, אשר שודרה בקול ישראל, נעשה שימוש במילה העברית "החכר" במקום המילה הלועזית "ליסינג". בעקבות כך, בירכה האגודה  את מנהלי הרשת על השימוש במונח העברי בפרסומת זו.

קישור למכתב: http://filesdot.imw.org.il/scans/MictavHokara_BaitBakfar.pdf.

 
 
קרא עוד על פעילות האגודה

FacebookGoogle+TwitterLinkedIn