ב-15/2/15 התקיים טקס הענקת הפרס לביקורת התקשורת לשנת 2015 בבית סוקולוב בתל אביב. בטקס נכחו חברי וידידי האגודה לזכות הציבור לדעת, הזוכים ובני משפחותיהם וכן אישי ציבור: יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, השר לענייני מודיעין יובל שטייניץ, השגריר זלמן שובל ועוד.

בפרס לביקורת התקשורת לשנת 2015 זכו:

איילה חסון-נשר – מנהלת חטיבת החדשות בערוץ 1.
מנימוקי השופטים: "עיתונאית הנאמנה למקצוע ולאמת, גם כשזו איננה פופולרית או תקינה פוליטית בעיני גורמים מסוימים".

איתמר מרכוס – מייסד ארגון "מבט לתקשורת הפלסטינית".
מנימוקי השופטים: "לדוחות הרבים, אשר הארגון פירסם, היתה השפעה ניכרת על התדמית של הפלסטינים בעיני רבים ממקבלי ההחלטות בעולם".

בפרס לתקשורת כלכלית איכותית זכה:

חזי שטרנליכט – פרשן כלכלי בעיתון 'ישראל היום'.
מנימוקי השופטים: "מטפל בנושאים כלכליים כבדי משקל, ללא מורא וללא שימת לב למה שנחשב כתקינות פוליטית. נלחם בחוק מע"מ אפס של יאיר לפיד".

נימוקי השופטים בהרחבה

איילה חסון-נשר
איילה חסון היא עיתונאית הנאמנה למקצוע ולאמת, גם כשזו איננה פופולרית או תקינה פוליטית בעיני גורמים מסוימים. בעצם התייחסותה הממוקדת וחסרת-הפניות לנושאים ואירועים בעלי חשיבות ציבורית, היא מבטאת ביקורת על הצורה והתוכן של דיווחים מוטים או אינטרסנטיים בחלקים של המדיה הכתובה והאלקטרונית. היא מפגינה בדיווחיה מקצועיות, אומץ לב ציבורי ונאמנות לעקרונות שצריכים להנחות את מקצוע העיתונאות ובכך מחזקת את ערך השידור הציבורי במשטר דמוקרטי ואת זכותו של הציבור לדעת".

איתמר מרכוס
"איתמר מרכוס ייסד את הארגון החוץ-פרלמנטרי "מבט לתקשורת הפלסטינית" ב- 1996 ואחראי לו עד היום. הארגון מתפקד כמכון מחקר אשר בוחן את החברה הפלסטינית על ידי ניטור, מעקב וניתוח התקשורת ותוכניות הלימודים של הרשות הפלסטינית. לדוחות הרבים אשר הארגון פירסם היתה השפעה ניכרת על התדמית של הפלסטינים בעיני רבים ממקבלי ההחלטות בעולם. מבט לתקשורת הפלסטינית הציגה את ממצאיה בקונגרס האמריקני ובקרב חברי פרלמנט בארצות רבות.
חלק ניכר מהעבודה של הארגון היא עבודה תקשורתית, אשר ראוי היה כי תתבצע מתוך התקשורת הישראלית, האמורה לספק לציבוריות הישראלית תמונה רחבה על הנעשה בתוך הרשות הפלסטינית וברצועת עזה. מחקרי הארגון חושפים חולשות ניכרות בקרב חלקים מהתקשורת הישראלית – רדידות, סירוב להתייחס לעובדות ולהביאן לידיעת הציבור, ובמקרים מסוימים גם שטחיות וחוסר מקצועיות".

חזי שטרנליכט
"חזי שטרנליכט, הפרשן הכלכלי של העיתון 'ישראל היום', מטפל בנושאים כלכליים כבדי משקל ללא מורא וללא שימת לב למה שנחשב כתקינות פוליטית. הוא לא היסס לתקוף את תוכניתו של שר האוצר יאיר לפיד להנהיג מע"מ אפס. הוא חשף ליקויים מהותיים בדוחות של ארגונים חוץ-פרלמנטריים, אשר ניסו להוכיח שמדינת ישראל איננה דואגת כלל לאוכלוסייה הענייה שלה. הוא התייחס לחוסר הרצינות של אלו, אשר השוו בין כלכלת ברלין וכלכלת מדינת ישראל. דיווחיו בנושאים כלכליים – מאוזנים, והוא מקפיד להביא לידיעת הציבור את מגוון הדעות, ללא קשר לדעתו האישית בנושא הנדון.
חזי שטרנליכט מהווה דוגמא של עיתונאי מקצועי, אשר מביא לקהל קוראיו מידע עדכני ,ואשר בטוריו האישיים אינו מהסס ללכת נגד הזרם. על תרומותיו הרבות אנו מעניקים לו את הפרס לתקשורת כלכלית איכותית לשנת תשע"ה – 2015".

מתוך דברים שנאמרו בטקס

איילה חסון-נשר
"אנחנו נמצאים בימים טעונים – ימי בחירות. מערכת טעונה במיוחד ורוויית שנאה. עבודת העיתונאי נוגעת בעצבים החשופים ועשויה לפגוע. הכי קשה לחשוף ולטפל באנשים החזקים שמקבלים הגנה מהתקשורת. עשיית תחקיר על אישיות המוגנת בכלי התקשורת, הופך את העיתונאי לניצוד. לא פחות ולא יותר. זו עובדה, ובכך התקשורת חוטאת לתפקידה. אם מישהו מפעיל באופן מאפיונרי עיתונאים שיסכלו תחקיר שנעשה עליו, זהו עוול".

המשורר ארז ביטון
"אני שותף בהרבה כבוד ובהרבה הערכה לפעילותה של האגודה בנושא ביקורת התקשורת. העיתונות התקדמה בשנים האחרונות בצורה בלתי רגילה ויחד עם זאת, אנחנו עדים לתופעה קשה ביותר: העיתונים הכתובים נעשו למפלגות. קשה לשאת את זה. לפני 20 שנה, נקראתי להיות שופט בפרס ישראל לספרות וראיתי דבר מוזר: כולם שייכים לאותו מחנה פוליטי שמאלני מובהק. אין ספק שצריכה להיות ריוויזיה בפרס ישראל ובפרסים אחרים".

******

האגודה לזכות הציבור לדעת שמחה לברך את הסופר והמשורר ארז ביטון, חבר נשיאות האגודה מזה שנים רבות ושופט בוועדת הפרס לביקורת התקשורת של האגודה, על זכייתו בפרס ישראל לספרות ושירה עברית לשנת התשע"ה–2015.